понедељак, 6. јануар 2014.

Joga položaj - kapija

1. Kleknemo na tlo sa spojenim skočnim zglobovima i kolenima. Kako bi smanjili pritisak na kolena, podmetnemo ispod njih tanko presavijeno ćebe.
2. Ispružimo desnu nogu u desnu stranu i pritisnemo desno stopalo na tlo. Drižimo nogu u liniji sa trupom, a desnu petu u liniji sa levim kolenom.
3. Polako okrenemo desno stopalo u desnu stranu tako da su nožni prsti i čašica kolena usmereni ka tavanici. Ukoliko možemo, spustimo ceo desni taban na tlo, ako ne, pritisnemo samo petu. Celu desnu nogu držimo učvršćeno, ,,zaključamo,, čašicu desnog kolena. Leva butina je što vertikalnija u odnosu na tlo, levo koleno iznad levog kuka.
4. Sa udahom istegnemo ruke u stranu, dlanove okrenemo dole. Dišemo dva ciklusa daha u ovom položaju.
5. Sa izdahom lagano savijemo trup u desnu stranu, iznad prave desne noge i spustimo desnu šaku na desnu potkolenicu, gležanj ili na tlo, sa spoljne strane desne noge ukoliko je veliki pritisak na nju. Kontrahujemo desnu stranu trupa , a levu istegnemo.
6. Podignemo levu ruku vertikalno, dlan okrenut ka nama i zabacimo je iznad zadnjeg dela levog uha u desnu stranu. Pogled usmerimo gore, ka levoj ruci.
·        Ukoliko imamo probleme sa vratom, gledamo pravo podjednako istežući obe strane vrata.
·        U ovom finalnom položaju, kada smo intenzivno savijeni u stranu, trup ima tendenciju da se naginje napred. Da bi to korigovali, pritisnemo levi kuk napred i otvorimo prednju stranu trupa lagano ga okrećući ka tavanici.
7. Ostanemo u ovom položaju od 30-60 sekundi, normalno dišući
8. Sa udahom uspravimo trup pružajući se snažno kroz gornju ruku. Savijemo desnu nogu i privučemo desno koleno uz levo u početni položaj. Ponovimo na drugu stranu sa istim vremenskim zadržavanjem u krajnjem položaju.

Dejstvo: Isteže bočne strane trupa i kičme, isteže tetive kolena, isteže i otvara ramena. Stimuliše unutrašnje organe i pluća.

Нема коментара:

Постави коментар